W obliczu panującej na całym świecie pandemii wprowadzone zostały restrykcje, w wyniku których zamknięte zostały m. in. placówki edukacyjne, a realizowanie podstaw programowych odbywa się w trybie zdalnym.

Sytuacja jest szczególnie trudna dla studentów medycyny, którzy nie mogą uczęszczać na praktyki w ośrodkach zdrowia. Z pomocą przychodzi aplikacja Medcases, która niczym wirtualny szpital odzwierciedla sytuację na linii pacjent-lekarz. Dzięki niej studenci mogą analizować skomplikowane przypadki chorobowe, stawiać diagnozy, zaproponować leczenie, a nawet dokonać badania osłuchowego wirtualnym stetoskopem.

Pandemia koronawirusa wpłynęła na niemal wszystkie aspekty życia w Polsce, w tym na funkcjonowanie szpitali i edukację przyszłych lekarzy. Warunki zmusiły uczelnie do odwołania zajęć klinicznych, a większość placówek medycznych zawiesiła możliwość odbywania staży na ich oddziałach. Sytuacja, choć zrozumiała, jest szczególnie ciężka dla studentów medycyny, dla których kontakt z pacjentem i możliwość zdobycia doświadczenia klinicznego jest kluczowy w kompleksowej edukacji oraz rozwoju w wybranym zawodzie. Na ratunek przychodzą rozwiązania informatyczne, w tym polska aplikacja Medcases. Dzięki niej przyszli lekarze mogą przenieść się do wirtualnego szpitala i mieć kontakt z setkami e-pacjentów, w tym tych z objawami infekcji COVID-19.

Medcases to unikatowa platforma e-learningowa skierowana do studentów medycyny i lekarzy, która przy pomocy algorytmów sztucznej inteligencji (AI) pozwala na diagnozowanie i leczenie wirtualnych pacjentów w symulowanym środowisku szpitalnym. Aplikacja odzwierciedla prawdziwą wizytę lekarską, pozwala na autentyczne doświadczenie i wykonanie badania lekarskiego. Prowadzi przyszłego lekarza krok po kroku przez symptomy i objawy ujęte w karcie pacjenta, uczy zadawania pytań celowanych w poprawną diagnozę podczas zbierania wywiadu z pacjentem, a nawet umożliwia dokładną symulację badania fizykalnego, każdego obszaru i narządu w ciele człowieka. Dzięki współpracy z firmą StethoMe możliwe jest przeprowadzenie badania osłuchowego i wychwycenie anomalii w drogach oddechowych. Oprócz możliwości postawienia diagnozy umożliwia zlecanie badań laboratoryjnych, a także prowadzenie dalszego leczenia. W planach jest także wprowadzenie badań RTG.

Platforma powstała w maju 2019 roku, aby pomóc studentom, stażystom i lekarzom w trakcie specjalizacji w rozwijaniu swoich umiejętności diagnostycznych i leczniczych na wirtualnych pacjentach. Kierowana była również do osób spoza medycyny, które zainteresowane są rozwiązywaniem skomplikowanych przypadków medycznych.

Więcej czytaj tutaj

Aplikacja dostępna jest na medcases.pl

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij