Przedstawiamy kilka porad, jak dbać o gabinet i sprzęt stomatologiczny w czasie przestoju.

Unit stomatologiczny – wykręć butelkę z wodą, wylej wodę, zakręć butelkę bez wody. Spuść całą wodę dmuchawką, potem z rękawa turbinowego, silnika, itp. Zostaw unit bez wody w rękawach, gdyż w pozostawionej wodzie namnożą się glony. Gdy nie ma butli z wodą? Dobrze byłoby co kilka dni pofatygować się do gabinetu i popracować ok. 1 min. każdą końcówką -dmuchawką, turbiną, mikrosilnikiem, itp. Chodzi o to, by nie dopuścić do sytuacji, że w stojącej wodzie namnożą się glony lub odłoży się kamień (w przypadku "kranówki").

System ssący – przepłukuj ssaki czystą wodą bez dezynfekcji! Użyj do tego ciepłej wody. Jak skończy się woda, pozostaw aktywne ssaki na około 5 min., by pompa się osuszyła.

Kompresor – spuść wodę z kompresora i pozostaw go bez powietrza na okres przestoju gabinetu.

Unit – pozostaw w maksymalnie wysokiej pozycji, popłucz spluwaczkę dużą ilością ciepłej wody (nie wrzątku!).

Końcówki – nasmaruj końcówki i pozostaw je główką do góry. Pamiętaj, że po powrocie trzeba nasmarować je ponownie, bo one wyschną. Turbiny potrafią się zablokować po wyschnięciu – włóż wiertło, palcami pokręć wiertłem i nasmaruj ponownie olejem. Należy też pamiętać o sterylizacji.

Media – zakręć wodę w całym gabinecie. Wyłącz z prądu unit, autoklaw, kompresor, RTG i pompę ssącą.

Autoklaw – spuść wodę czystą i brudną z autoklawu. Jeżeli nie umiesz spuścić czystej wody z autoklawu, zapytaj swojego serwisanta, jak to zrobić. Następnie weź 100 ml 3% wody utlenionej oraz 500 ml wody destylowanej i wlej do zbiornika wody czystej. Woda utleniona bardzo dobrze radzi sobie z beztlenowcami (glonami). W sytuacji, gdy autoklaw nie ma zbiornika z wodą (wodociągowy, np. Melag 24B+) zalecam co kilka dni uruchomić jakiś program chociaż na chwilę. Chodzi o to, że w tych autoklawach jest pompa próżniowa z płaszczem wodnym. Pozostawienie takiego autoklawu na długi czas bez uruchamiania może skończyć się zablokowaniem pompy próżniowej przez kamień w wodzie płaszczowej.

Powyższe porady nie zagwarantują oczywiście, że sprzęt nie odmówi posłuszeństwa, ale na pewno zminimalizują ilość problemów ze sprzętem.

Oprac. Mirosław Bruliński (Dental Expert)

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij