Zatrzymane kły są powszechną nieprawidłowością dotyczącą wyrzynania zębów. Istnieje wiele metod służących sprowadzaniu zatrzymanych kłów.

Ząb zatrzymany jest to ząb całkowicie uformowany wraz z wierzchołkiem, lecz pozostaje w kości, a od prawidłowego czasu jego wyrzynania minęło dwa lata [1]. Zatrzymane kły są drugą co do częstości grupą zębów, które najpowszechniej ulegają zatrzymaniu (po zębach trzecich trzonowych), z częstością 0,8-5,2% w zależności od badanej populacji [2-7]. Według różnych autorów w 50-75% zatrzymanych kłów znajduje się na podniebieniu. Do obustronnego zatrzymania dochodzi w 8-20% przypadków zatrzymanych kłów [8]. Zaobserwowano, że u dziewcząt wada występuje dwa razy częściej (1,17%) niż u chłopców (0,51%). Również dwukrotnie częściej zatrzymaniu ulegają kły szczęki w porównaniu z kłami żuchwy [9-11]. (...)

Autorzy: lek. dent. Patrycja Koziara, dr n. med. Izabella Doniec-Zawidzka, tech. dent. Agnieszka Lach, lek. dent. Dorota Zawidzka

Całość artykułu przeczytaj tutaj.

Czasopismo zamówisz na www.dlaspecjalistow.pl.

fot. archiwum autorów

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij