Trzeci Światowy Dzień Ortodoncji przypadł na deszczowy środowy dzień. Większości zaproszonych gości aura nie przeszkodziła przybyć do Katowic, by wspólnie uczcić ten szczególny dzień.

Nieopodal lotniska Muchowiec, w ActivParku zgromadziło się wielu znakomitych specjalistów ortodoncji i innych dyscyplin stomatologicznych. Tego wieczoru dołączyli również przedstawiciele lokalnych mediów oraz reprezentanci czołowych firm ortodontycznych i stomatologicznych, takich jak 3M, Marrodent, Grand Orto, Align Technology czy Pierre-Fabre. Wagę spotkania podkreśliła obecności konsultant wojewódzkiej ds. ortodoncji dr n. med. Iwaneckiej-Zduńczyk.

Gospodarzem spotkania była dr n. med. Katarzyna Becker, z która zaproszeni goście świętowali również otwarcie kolejnej placówki Ortodoncji BECKER, pod nazwą Studio Ortodoncji Cyfrowej. Po przywitaniu zgromadzonych gości dr Becker zaprosiła do krótkiej historycznej retrospekcji, podczas której przypomniała o tym, że piętnasty maj został wybrany Światowym Dniem Ortodoncji  już w roku 1995, podczas międzynarodowego kongresu ortodontycznego w San Francisco, jednak jego pierwsze obchody oficjalnie miały miejsce dopiero w 2017 roku. 

Ortodoncja została ustanowiona samodzielną dyscypliną stomatologiczną w 1900 roku przez ojca ortodoncji Edwarda Angle’a, a rok później powstało pierwsze towarzystwo naukowe zrzeszające wyłącznie specjalistów ortodontów. Ortodoncja sprzed 100 lat różniła się diametralnie od uprawianej współcześnie. Edward Angle stosował wprawdzie aparaty stałe, ale wykonane ze złota, które ze względu na swą kowalność nie było najlepszym materiałem. Dziś ortodonci mają do dyspozycji  świetne stopy metali, które w zależności od składu, wykorzystuje się w różnych fazach leczenia.

Od lat 70-tych, odkąd wprowadzono systemy łączące ze szkliwem, wygląd aparatów zaczął przypominać te współczesne. Aparat ortodontyczny ewoluował od z pierścieni osadzonych na wszystkich zębach, poprzez zamki, następnie  zamki samoligaturujące, do ostatnio popularnych alignerów. Jednak, jak podkreślała dr Becker: alignery nie są 100% alternatywą dla aparatów stałych i  jeszcze długo nie będą i nie ma lepszego czy gorszego aparatu. Wybór metody leczenia zależy od celów leczenia oraz oczekiwań pacjenta.

O znaczeniu polskiej ortodoncji na świecie wspomniała także lek. stom. Jolanta Jarka (Przewodnicząca Opolskiego Koła Regionalnego Polskiego Towarzystwa Ortodontycznego), która podkreśliła jak wielkim uznaniem cieszą się dziś polscy ortodonci, którzy już nie tylko pobierają nauki od wielkich mistrzów, ale sami stali się liderami w tej dziedzinie. Warto tu wspomnieć osiągnięciach dr hab. n. med. Ewy Czochrowskiej. Ponadto, za pięć lat to Polska właśnie będzie gospodarzem 100. Zjazdu Europejskiego Towarzystwa Ortodontycznego, który będzie miał miejsce w Krakowie, zaś jego prezydentem będzie prof. dr hab. n. med. Piotr Fudalej.

Dziś trudno wyobrazić sobie ortodoncję bez multidyscyplinarnej współpracy z fachowcami z dziedziny stomatologii, specjalistami ogólnomedycznymi czy logopedami i psychologami, co podkreślała w trakcie wieczoru dr n. med. Iwanecka-Zduńczyk. 

Tego wieczoru rozmowom nie było końca, a wśród nich pojawiły się refleksje dotyczące kierunków rozwoju współczesnej ortodoncji. Od kiedy pojawił się trzeci wymiar, nastała nowa era ortodoncji: obrazowanie 3D - tomografia stożkowa (CBCT), wirtualne modele 3D.  Cyfryzacja usprawniła wiele procesów, m.in pozyskiwania, przechowywania i przesyłanie danych diagnostycznych.
 
Technologia niemal zawsze niesie za sobą pewne niebezpieczeństwa - przestrzegała dr Becker - warto i tu o nich wspomnieć. W związku z łatwością zbierania i przesyłania danych coraz popularniejsze staje się zewnętrzne planowanie leczenia, często z ominięciem kompetentnego lekarza, a czego skutki mogą być fatalne (finansowe, czasowe i przede wszystkim zdrowotne).

Jak podkreślała dr Becker: Warto pamiętać, że ortodoncja nie jest produktem, a leczenie ortodontyczne to nie tylko założenie aparatu. Aparat ortodontyczny nie jest niczym innym, jak narzędziem w rękach fachowca , który przeprowadza dokładną diagnostykę i przygotowuje plan leczenia zgodnie ze swoją specjalistyczną wiedzą, posiada umiejętność pracy różnymi metodami i aparatami, monitoruje przebieg leczenia, potrafi zaproponować  rozwiązania alternatywne na okoliczność komplikacji czy niepowodzenia.
   
W takt dobrej muzyki, z odpowiednią dozą wiedzy ortodontycznej, dowiedzieliśmy się również, że dzień 15-go maja to także Dzień bez Samochodu, święto Polskiej Niezapominajki, Międzynarodowy Dzień Rodziny oraz Święto Polskiej Muzyki i Plastyki. Można powiedzieć, że ten wieczór był okazją do uczczenia niemal każdej z nich.

fot. Michał Janusiński

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij