Zdrowy uśmiech dziecka to najcenniejsza nagroda dla każdego rodzica. Przypominanie, namawianie, zachęcanie do codziennej higieny jamy ustnej to niejednokrotnie wyzwanie dla opiekunów.

Według danych Ministerstwa Zdrowia, aż 89% dzieci w wieku 7 lat ma próchnicę (1). Aby rozwiązać ten problem, najlepszym sposobem jest edukacja dzieci w wieku wczesnoszkolnym, która pomoże wykształcić w nich pozytywne nawyki dbania o higienę jamy ustnej. To właśnie rodzice i opiekunowie odgrywają kluczową rolę w procesie edukacji najmłodszych. Poprzez codzienny kontakt z dziećmi, w naturalny sposób kształtują u nich odpowiednie postawy i codzienne nawyki, uczą kultury mycia zębów i pilnują, by szczotkowanie było dokładne i odpowiednio długie. Mycie zębów dzieci bywa jednak trudne – z tym problemem zmaga się wielu rodziców.

Z pomocą całej rodzinie przychodzą nowoczesne technologie. Dzieci mogą mieć słabe zdolności manualne oraz problemy z czyszczeniem wszystkich powierzchni jamy ustnej. Najlepszym sposobem, aby sobie z tym poradzić będą szczoteczki elektryczne, które są szczególnie wskazane w celu usuwania płytki bakteryjnej u dzieci. Wyniki badań potwierdzają, że szczoteczki elektryczne dla dzieci usuwają znacznie więcej płytki bakteryjnej ze wszystkich obszarów jamy ustnej niż zwykła manualna, dziecięca szczoteczka do zębów (2).

Wielu rodziców zadaje sobie jednak pytania: Czy szczoteczki elektryczne są bezpieczne dla dzieci? Od kiedy można ich używać? Szczoteczki elektryczne mogą być używane już od 3. roku życia i są całkowicie bezpieczne! Pozwalają wprowadzić dobre nawyki higieny jamy ustnej nie tylko poprzez zabawę i rozrywkę, ale również dzięki zaawansowanym narzędziom, takim jak funkcja kontroli nacisku. Ponadto najlepsze szczoteczki elektryczne dla dzieci na rynku, takie jak Oral-B, mają specjalne, miękkie włókna, które delikatnie czyszczą dziąsła, a ich mniejsza główka o specyficznym okrągłym kształcie, pozwala na dokładne oczyszczenie każdego zęba.

Kształt główki ma istotne znaczenie w walce z płytką nazębną. By skutecznie dbać o nasz uśmiech, powinien on dopasowywać się do kształtu każdego zęba i docierać do przestrzeni międzyzębowych. Dodatkową rzeczą zachęcającą maluchy do mycia zębów są ulubione postaci z bajek, które znajdują się na dziecięcych szczotkach.

Dzięki  aplikacji  Disney® Magic Timer™ stworzonej przez Oral-B, dzieci mogą szczotkować zęby w towarzystwie swoich ulubionych bohaterów, zbierać nagrody w postaci naklejek i korzystać z wielu innych zalet aplikacji. Badania potwierdzają, że dzięki aplikacji, aż 90% dzieci zaczęło myć zęby dłużej (3). Aplikacja jest darmowa i dostępna w sklepie App StoreTM oraz Google PlayTM.

Dodatkowo z okazji Dnia Dziecka marka Oral-B przygotowała specjalny poradnik „Szczotką i pastą”, który zawiera praktyczne wskazówki dla rodziców, dotyczące prawidłowej higieny jamy ustnej. Pamiętajmy, że właściwe szczotkowanie i dobre nawyki żywieniowe to nie etap  – to sposób na zdrowe życie. 

Piśmiennictwo
1. Monitoring Zdrowia Jamy Ustnej 2016
2. Grossman E., Proskin H.J.: A comparison of the efficacy and safety of an electric and manual children's toothbrush. „Am. Dental Assoc.”, 1997, 128, 469-474.
3. Oral-B Kids Brushing Study

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij