Diastema jest nieprawidłowością zębową, która dotyczy od 1,6% do 24,5% osób dorosłych [1]. Dla wielu pacjentów stanowi ona znaczący problem estetyczny, który często powikłany jest zaburzeniami funkcjonalnymi.

Prawidłowe postępowanie diagnostyczne składa się z badania klinicznego poszerzonego o diagnostykę radiologiczną. Diastema występuje fizjologicznie w tzw. okresie „brzydkiego kaczątka”, tj. przed wyrznięciem się kłów górnych, które według Proffita wyrzynają się około 11,5 roku życia [2, 3]. Jedną z głównych przyczyn diastemy niefizjologicznej jest obecność przerośniętego wędzidełka wargi górnej i jest ona nazywana diastemą prawdziwą. Wędzidełko jest to trójkątny fałd błony śluzowej przechodzący od wewnętrznej powierzchni wargi do zewnętrznej powierzchni wyrostka zębodołowego szczęki, który w warunkach prawidłowych nie powoduje diastemy [4, 5] (...).

Autorzy: lek. dent. Magdalena Piskórz, prof. zw. dr hab. n. med. Ingrid Różyło-Kalinowska, lek. dent. Magdalena Kozek, Anna Gnieciak, Katarzyna Hawro, prof. zw. dr hab. n. med. T. Katarzyna Różyło

Całość artykułu przeczytaj tutaj.

Artykuł przeczytasz za darmo dzięki opcji "artykułu otwartego", czasopismo zamówisz na www.dlaspecjalistow.pl.

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij