Ortodoncja w praktyce wydanie nr 2/2020
Ortodoncja w praktyce wydanie nr 2/2020

Szanowne Koleżanki i Koledzy,

Z głębokim żalem pragnę poinformować, że 9 kwietnia 2020 r. po długiej i ciężkiej chorobie o godzinie 6:51 odszedł od nas dr n. med. Jan Plaskacz.

Jan, Janek, Jaś… Doskonały Ortodonta, Cudowny i  na Świecie Tatuś, Lojalny i Kochający Mąż, ale przede wszystkim Wspaniały Człowiek.

Jedna z najbarwniejszych postaci w naszym środowisku… Na widok Jasia stojącego w stroju ludowym przy plakacie na kongresie European Orthodontic Society uśmiechnęły się serca nas wszystkich. Człowiek z doskonałym dystansem do siebie i godnym pozazdroszczenia poczuciem humoru. Sportowiec nagrodzony Oskarem Polskiego
Towarzystwa Ortodontycznego... energią zarażał wszystkich! Będzie nam trudno żyć ze świadomością, że już nie usłyszymy Jego żartów i nie zobaczymy Jego uśmiechu, ale na szczęście wszystko to zachowamy w pamięci.

Pragnę złożyć wyrazy szczerego żalu i współczucia rodzinie i bliskim

prof. dr hab. n. med. Joanna Antoszewska-Smith

Newsy z branży

Dental news

TEMATY WYDANIA

Wykorzystanie wirtualnej symulacji set-up przy planowaniu kamuflażu ortodontycznego w leczeniu wady zgryzu klasy III

Celem niniejszej pracy było podkreślenie znaczenia wirtualnej symulacji set-up w planowaniu leczenia wady zgryzu klasy III u dorosłej pacjentki z umiarkowanym stłoczeniem zębów przednich w łuku dolnym i ze zgryzem krzyżowym przednim oraz z dwoma nadliczbowymi siekaczami dolnymi.

SPE – autorska modyfikacja ekspandera szczęki opartego na dwóch miniimplantach – opis przypadku

Celem pracy było przedstawienie opisu przypadku ekspansji szczęki opartej jedynie na dwóch miniimplantach. Parę miniimplantów wprowadzono za pomocą szablonu chirurgicznego SPG (Simple Palatal Guide), wykonanego w autorski sposób, co umożliwiło ich równoległe wkręcenie w okolicę trzeciej pary fałdów podniebiennych wraz z uzyskaniem bikortykalnego zakotwienia. Po okresie gojenia przykręcono aparat SPE (Simple Palatal Expander), który jest zastrzeżoną autorską modyfikacją ekspandera do ekspansji szczęki.

Korekcja poważnej wady szkieletowej klasy II ze zgryzem otwartym i z dysfunkcją stawu skroniowo- -żuchwowego z zastosowaniem zakotwienia na miniśrubach i ekstrakcji zęba trzonowego – opis przypadku

Niniejsza praca przedstawia 42-letnią Japonkę z poważną wadą szkieletową klasy II ze zgryzem otwartym i z dysfunkcją stawu skroniowo-żuchwowego. Rezonans magnetyczny obu stawów skroniowo-żuchwowych przed leczeniem wykazał zmiany zwyrodnieniowe i doprzednie przemieszczenie krążka stawowego bez redukcji w obu stawach skroniowo-żuchwowych. Przed leczeniem ortodontycznym zastosowano szynę stabilizującą i dokonano obustronnej ekstrakcji górnych i dolnych zębów przedtrzonowych.

Cyfrowa obróbka danych przy pośrednim klejeniu zamków językowych – opis przypadku i procedury

W leczeniu ortodontycznym dokładność przy klejeniu zamków ułatwia poprawne wyrównanie zęba, zmniejszając potrzebę korygowania pozycji zamka w przebiegu leczenia. Klejenie pośrednie umożliwia przenoszenie elementów aparatu ortodontycznego z modelu na zęby pacjenta, co może potencjalnie oznaczać krótszy czas spędzony przez pacjenta na fotelu i większy komfort podczas klejenia zamków. Równocześnie stale rośnie liczba pacjentów proszących o niewidoczne aparaty lingwalne (inaczej językowe).

PIŚMIENNICTWO

Piśmiennictwo

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij