Ortodoncja w praktyce wydanie nr 2/2015
Ortodoncja w praktyce wydanie nr 2/2015

Przyszła wiosna, a wraz z nią obfitość ortodontycznych spotkań: sympozjów, konferencji i kursów. Z niektórymi z Państwa redakcja miała okazję spotkać się podczas Targów Krakdent, a także w czasie Warsaw Orthodontic Congress. Dziękujemy za wszystkie spotkania i zachęcamy do pozostania w klimacie poszerzania wiedzy i lektury nowego numeru „Ortodoncji w Praktyce”.


W bieżącym numerze, jak zwykle, prezentujemy artykuły z dużym ładunkiem praktycznej wiedzy. Państwa szczególnej uwadze polecam rozmowę z dr. Moschosem A. Papadopoulosem, prezesem i dyrektorem programowym Zakładu Ortodoncji Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach w Grecji, z którym dyskutowaliśmy o nowoczesnych sposobach leczenia szkieletowej klasy II. Jeśli chcą Państwo poznać cenne wskazówki do wykorzystania w codziennej pracy, zapraszam do lektury.


W tym numerze znajdą Państwo także m.in. kolejny artykuł z opisem przypadku, tym razem przedstawiający opis leczenia zgryzu otwartego szkieletowego z wykorzystaniem tymczasowego wewnątrzustnego zakotwienia szkieletowego.


Wśród tekstów znajduje się także artykuł autorstwa dr n. med. Agaty Budzyńskiej i dr. hab. n. med. Krzysztofa Woźniaka na temat jednostronnego przerostu wyrostka kłykciowego – bogata ilustracja zdjęciowa znakomicie uzupełnia artykuł.


Gorąco zachęcam Państwa do opisywania ciekawych przypadków, z którymi spotykacie się w codziennej pracy, i dzielenia się swoim doświadczeniem na łamach naszego czasopisma.

TEMATY WYDANIA

Leczenie szkieletowej klasy II

Z Moschosem A. Papadopoulosem, prezesem i dyrektorem programowym Zakładu Ortodoncji Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach w Grecji, rozmawia redaktor naczelna, dr hab. n. med. Joanna Antoszewska-Smith.

Jednostronny przerost wyrostka kłykciowego. Opis przypadku

Jednostronny przerost wyrostka kłykciowego wiąże się z występowaniem znacznej asymetrii twarzy oraz zaburzeniem funkcji stawów skroniowo-żuchwowych. Celem pracy było przedstawienie aktualnego stanu wiedzy na temat diagnostyki, rokowania oraz postępowania terapeutycznego u pacjentów z jednostronnym przerostem wyrostka kłykciowego. W pracy zaprezentowano opis przypadku jednostronnego przerostu wyrostka kłykciowego żuchwy u 13-letniego chłopca, u którego przeprowadzono kondylektomię wyrostka kłykciowego i zabieg ortognatyczny w celu poprawy estetyki twarzy i funkcji narządu żucia.

Leczenie zgryzu otwartego szkieletowego z wykorzystaniem tymczasowego wewnątrzustnego zakotwienia szkieletowego. Opis przypadku

Konwencjonalne leczenie zgryzu otwartego szkieletowego wymaga ekstrakcji zębów lub zabiegu ortognatycznego. Zastosowanie tymczasowego wewnątrzustnego zakotwienia szkieletowego umożliwia efektywną i nieinwazyjną terapię, której istotę stanowi domykanie zgryzu na skutek intruzji zębów bocznych.

Poprzeczna osteogeneza dystrakcyjna szczęki

Cel: ocena wyników leczenia pacjentów przy zastosowaniu chirurgicznego wspomagania rozszerzania szczęki za pomocą urządzenia montowanego na kości. Materiał i metoda: 20 pacjentów z hypoplazją szczęki. Przeprowadzono analizę modeli gipsowych, zdjęć cefalometrycznych bocznych, oceniając kąty ANB, SNA, SNB, zdjęć PA, oceniając szerokości dna jamy nosowej, wymiar poprzeczny pomiędzy guzkami podniebiennymi zębów pierwszych trzonowych szczęki, odległości pomiędzy grzebieniami jarzmowo-zębodołowymi oraz kąty pomiędzy kolcem nosowym przednim, środkiem a punktami na zębach pierwszych trzonowych szczęki. Pomiarów dokonano przed zabiegiem operacyjnym (T1) i 3 miesiące po zakończeniu osteodystrakcji (T2). Oceniano również występowanie powikłań.

Pacjent z alergią na nikiel w praktyce ortodontycznej

Dodatni wywiad w kierunku alergii na nikiel przed leczeniem ortodontycznym nierzadko wywołuje u lekarza ortodonty lekką konsternację. Konieczność eliminacji powszechnie stosowanych materiałów ortodontycznych ze względu na zawartość niklu jest pewnym utrudnieniem w procesie leczenia. Celem pracy było zebranie informacji na temat występowania, rozpoznawania oraz objawów alergii na nikiel związanej z terapią ortodontyczną oraz praktycznych wskazówek dotyczących postępowania i doboru materiałów ortodontycznych dla tej grupy pacjentów.

Warsaw Orthodontic Congress 2015

22-25 kwietnia 2015 r. w Warszawie odbył się Warsaw Orthodontic Congress. Tegoroczna edycja to kontynuacja rozpoczętego w 2013 roku projektu (Międzynarodowy Kongres Ortodontyczny), którego celem jest krzewienie najnowszej wiedzy ortodontycznej.

PIŚMIENNICTWO

Piśmiennictwo

Piśmiennictwo

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij