Ortodoncja w praktyce wydanie nr 2/2021
Ortodoncja w praktyce wydanie nr 2/2021

Szanowne Koleżanki i Szanowni Koledzy!

Oddaję w Państwa ręce wiosenne wydanie „Ortodoncji w Praktyce” z kolejną porcją praktycznych informacji. W dziale Dental News (str. 6-9) jak zawsze zebraliśmy informacje dotyczące tegorocznych edycji targów stomatologicznych, które w związku z pandemią zostały przesunięte lub zupełnie zmieniły swoją formułę. Tegoroczne Targi Krakdent nie odbędą się – kolejna edycja wydarzenia jest planowana na marzec 2022 roku. Natomiast ruszyła rejestracja na Warsaw Dental Medica Show (9-11 września) oraz na Targi CEDE w Łodzi (16-18 września).

Zapraszam do odwiedzenia naszego portalu DentalMaster.pl, który zawiera osobny dział „Ortodoncja” i codzienną porcję nowinek stomatologicznych.

prof. dr hab. n. med. Joanna Lis

Newsy z branży

Dental News

TEMATY WYDANIA

Postępowanie kliniczne w przypadku wrodzonego braku dwóch siekaczy żuchwy

W pracy przedstawiono postępowanie kliniczne u pacjentki z obustronnym wrodzonym brakiem siekaczy żuchwy. Ten stan jest stosunkowo rzadki i zawsze wymaga dokładnego rozpoznania i planowania leczenia. Wybrana dla pacjentki strategia leczenia obejmowała zamknięcie przestrzeni poprzez protrakcję tylnych zębów żuchwy i zastąpienie brakujących siekaczy kłami. Ponadto omówiono problemy wynikające z takiego planu leczenia, takie jak okluzja chroniona przedtrzonowcami i rozbieżność wielkości zębów.

Zalecanie leczenia przezroczystymi nakładkami ortodontycznymi w oparciu o cyfrowe lub gipsowe modele uzębienia

Celem pracy była ocena, w jakich rodzajach wad zgryzu zaleca się leczenie przezroczystymi alignerami, a także ustalenie, czy zalecenia leczenia alignerami różnią się w przypadku modeli cyfrowych i gipsowych. Materiał i metoda: 16 ortodontów planowało leczenie 20 przypadków w dwóch punktach czasowych, stosując ten sam lub inny rodzaj modeli (cyfrowy lub gipsowy).

Dystalizacja w ortodoncji – przegląd wiedzy i seria przypadków

Dystalizacja jest metodą zachowawczą, wykorzystywaną w ortodoncji w celu uzyskania przestrzeni poprzez przemieszczanie tylnych zębów w kierunku dystalnym. Można ją łączyć z innymi sposobami uzyskiwania przestrzeni, takimi jak ekspansja, lub stosować samodzielnie. Dystalizację można przeprowadzać różnymi metodami. Metody te różnią się znacząco pod względem miejsca aplikacji – zewnątrzustnego lub wewnątrzustnego, miejsca działania w łuku górnym i/lub dolnym oraz potrzeby współpracy pacjenta, w zależności od tego, czy aparat jest stały, czy ruchomy. Niniejszy przegląd ukazuje niektóre z najczęściej stosowanych metod dystalizacji wraz z krótką prezentacją trzech przypadków, w których zastosowano skuteczne metody dystalizacji.

Wpływ dystalizacji zębów trzonowych z wykorzystaniem przezroczystych nakładek ortodontycznych na pionowy wymiar zwarcia – badanie retrospektywne

Powszechnie przyjętą strategią postępowania w bezekstrakcyjnym leczeniu relacji trzonowców kl. II jest dystalizacja zębów trzonowych szczęki, która może zwiększać dolną wysokość twarzy i powodować rotację żuchwy zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Celem niniejszego badania retrospektywnego była analiza wpływu sekwencyjnej dystalizacji za pomocą nakładek ortodontycznych (alignerów) na pionowy wymiar zębowy i szkieletowy u młodych osób dorosłych.

Z kraju i ze świata

Sympozjum Invisalign

W sobotę 17 kwietnia odbyło się Sympozjum Invisalign. Jest to kolejna inicjatywa, która w bieżącym roku odbywa się w ramach działalności Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii (PTSS).

Zorientowany na pacjenta, zdigitalizowany i zespołowy

W dniach 20-24 kwietnia odbyła się konferencja online AG.Live.CON. Konferencja podkreśliła kluczowe trendy transformacji w branży dentystycznej. Wszystkie wystąpienia są nadal bezpłatnie dostępne na stronie show.aglivecon.digital.

PIŚMIENNICTWO

Piśmiennictwo do artykułów

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij