Szanowne Koleżanki i Szanowni Koledzy!
Witam Państwa na łamach kolejnego wydania „Ortodoncji w Praktyce”. Wierzę, że ten rok pozwoli nam zapomnieć o trudach minionych dwunastu miesięcy.
W dziale Dental News (str. 6-8) zebraliśmy dla Państwa informacje dotyczące zmian organizacji targów i konferencji, które w związku z pandemią przesunięto lub zupełnie zmieniły swoją formułę. Wydarzenie IDS odbędzie się we wrześniu 2021 r., a Krakdent i CEDE nadal tkwią w pandemicznej niewiadomej...
Czas pokaże, kiedy znowu będziemy mogli się spotkać podczas wydarzeń branżowych.
Tymczasem zachęcam do lektury najnowszego wydania, ale przede wszystkim życzę zdrowia.
prof. dr hab. n. med. Joanna Antoszewska-Smith
Agenezja bocznych siekaczy szczęki jest najczęściej występującą anomalią rozwojową zębów. Postępowanie w przypadku braku siekacza bocznego polega na zamknięciu luki z wykorzystaniem kła jako namiastki siekacza albo na ortodontycznym utworzeniu przestrzeni dla uzupełnienia protetycznego. Uważa się, że – ponieważ luka występuje w obszarze estetycznym – odpowiednie podejście do potrzeb pacjenta wymaga starannej diagnostyki i planu leczenia.
W niniejszej pracy kazuistycznej przedstawiono leczenie 12-letniej dziewczynki z poważnym stłoczeniem zębów w górnym łuku, ze znacznym przemieszczeniem dopodniebiennym górnych zębów przedtrzonowych i siekaczy bocznych, z szeroką diastemą w linii środkowej szczęki, przesunięciem linii środkowej żuchwy w prawo, III klasą zębową i szkieletową z powodu lekkiego niedorozwoju szczęki, dotylnym przechyleniem zębów siecznych dolnych, prostym profilem i cofniętymi wargami. Opisano metodę leczenia bez ekstrakcji, w której górny i dolny łuk zębowy zostały rozbudowane w trzech wymiarach za pomocą ekspandera typu trihelix, aparatu lip bumper i stałego aparatu ortodontycznego.
U 14-letniego chłopca z uzębieniem stałym stwierdzono: relację trzonowców i kłów kl. I, nasilony zgryz głęboki 8 mm, zwężony łuk szczęki w kształcie litery V z umiarkowanym stłoczeniem zębów i poważne stłoczenie około 12 mm w łuku żuchwy. Panoramiczne zdjęcie RTG wykazało zatrzymanie prawego kła szczęki.
Sprowadzenie nieprawidłowo ustawionego zrotowanego zęba/zębów do linii łuku zębowego w uzębieniu mieszanym stanowi często trudne zadanie dla stomatologów dziecięcych. Nierozwiązanie tego problemu może mieć szkodliwy wpływ na rozwijające się uzębienie i zwiększa prawdopodobieństwo potrzeby kompleksowego leczenia ortodontycznego w późniejszych latach.
Wraz ze wzrostem skuteczności terapeutycznej laseroterapii w różnych dziedzinach medycyny technika laserowa coraz częściej znajduje zastosowanie w ortodoncji. Jest to stosunkowo nowa i skuteczna strategia, wprowadzona w ciągu ostatnich 20 lat. Technika laserowa ma zastosowanie w: wytrawianiu szkliwa przed zakładaniem stałego aparatu, usuwaniu pozostałości kleju ortodontycznego po przyklejonych zamkach, zmniejszeniu ryzyka pęknięcia szkliwa w trakcie zdejmowania zamków ceramicznych, łagodzeniu bólu w trakcie leczenia, przyspieszeniu prędkości ruchu zębów, prewencji występowaniu białych plam próchnicowych, zwiększeniu stabilności miniiimplantów ortodontycznych oraz w zabiegach na tkankach miękkich.