Ortodoncja w praktyce wydanie nr 4/2020
Ortodoncja w praktyce wydanie nr 4/2020

Drodzy Czytelnicy!
Serdecznie dziękujemy za spędzone z nami ostatnie dwanaście miesięcy, które obfitowały w wyzwania i nie były łatwe dla nikogo! Dlatego tym bardziej spieszymy z najserdeczniejszymi życzeniami z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Mamy nadzieję, że będzie to czas rodzinny i radosny.

Wierzymy, że rok 2021 przyniesie tak potrzebne nam dzisiaj spokój i zdrowie, którego również z całego serca życzymy.

redakcja „Ortodoncji w Praktyce”

Newsy z branży

Dental News

TEMATY WYDANIA

Mikrodoncja – opisy przypadków i leczenie

Mikrodoncja jest schorzeniem, w którym wymiary jednego zęba lub więcej zębów są zmniejszone. Najczęściej dotyczy zębów 12 i 22. Mikrodoncja może występować w uzębieniu mlecznym i stałym. Pacjenci zgłaszają się do lekarza dentysty w celu poprawy estetyki uśmiechu. Leczenie wymaga postępowania interdyscyplinarego: ortodontycznego, zachowawczego, protetycznego oraz chirurgicznego. W artykule przedstawiono przypadki pacjentów z mikrodoncją oraz opisano możliwości terapii tej wady.

Postępowanie z zatrzymanymi drugimi zębami trzonowymi u pacjentów w wieku rozwojowym – opisy przypadków

Artykuł zawiera opis trzech przypadków związanych z zaburzeniem wyrzynania drugich zębów trzonowych górnych i dolnych. U pacjentów stosowano leczenie ortodontyczne oraz ortodontyczno-chirurgiczne, zwracając uwagę na możliwie szybkie rozpoznanie nieprawidłowości i wdrożenie terapii.

Biomechanika intruzji ortodontycznej ciężkiej postaci ekstruzji zębów trzonowych szczęki w celu funkcjonalnej rehabilitacji protetycznej

Celem niniejszej pracy kazuistycznej jest opis wady dotylnej: II klasy kłowej z protruzją zębów siecznych i z nasiloną ekstruzją zębów w górnym lewym kwadrancie, która uniemożliwiała rehabilitację protetyczną bezzębnych przestrzeni w żuchwie. Znaczącej intruzji ortodontycznej dokonano za pomocą miniimplantów, a następnie minipłytek w połączeniu z aparatem stałym i łańcuszkami elastomerowymi. Dowiedziono, że odpowiedź biologiczna zębów i otaczających struktur kostnych na intruzję okazała się prawidłowa i akceptowalna.

Trakcja ortodontyczna zatrzymanych kłów szczęki z wykorzystaniem mechaniki łuków segmentowych

Na powodzenie trakcji zatrzymanego kła wpływają w sposób istotny zasady mechaniki ortodontycznej. W niniejszej publikacji omówiono główne badania obrazowe stosowane do diagnostyki i lokalizacji zatrzymanych kłów, możliwe czynniki etiologiczne tego stanu oraz najbardziej wskazane rozwiązania mechaniczne.

Wspomagające działanie laserów w terapii miniimplantami ortodontycznymi

Lasery emitujące światło o niskiej częstotliwości (LLLT) z powodzeniem stosuje się w terapii ortodontycznej z wykorzystaniem miniimplantów. Zapalenie, infekcje oraz utrata stabilności stanowią możliwe powikłania terapii. Zastosowanie lasera zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań. W artykule przedstawiono wspomagające działanie laserów w terapii miniimplantami ortodontycznymi na podstawie piśmiennictwa.

Z kraju i ze świata

III Międzynarodowe Targi oraz Kongres Stomatologii i Medycyny Estetycznej

1-3 października 2020 roku w Centrum Targowo-Kongresowym Ptak Warsaw Expo w Warszawie odbyły się III Międzynarodowe Targi oraz Kongres Stomatologii i Medycyny Estetycznej Warsaw Dental Medica Show.

PIŚMIENNICTWO

Piśmiennictwo

W związku z wejściem w dniu 25 maja 2018 roku nowych przepisów w zakresie ochrony danych osobowych (RODO), chcemy poinformować Cię o kilku ważnych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa przetwarzania Twoich danych osobowych. Prosimy abyś zapoznał się z informacją na temat Administratora danych osobowych, celu i zakresu przetwarzania danych oraz poznał swoje uprawnienia. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową informację dotyczącą przetwarzania danych osobowych.
Wszelkie informacje znajdziesz tutaj.
Zachęcamy również do zapoznania się z naszą nową Polityką Prywatności.
W przypadku pytań zapraszamy do kontaktu z naszym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych pod adresem iodo@elamed.pl

Zamknij